Круглий стіл «Дитина онлайн: як забезпечити безпеку і приватність?»

Безпека в Інтернеті

Напередодні Дня безпечного Інтернету 6 лютого 2017 року у залі засідань Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку відбувся круглий стіл «Дитина онлайн: як забезпечити безпеку і приватність?» за ініціативи громадської організації «Партнери цифрового правозахисту», Національного комітету Дня безпечного Інтернету в Україні та за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку.

З метою визначення напрямків вдосконалення державної політики захисту безпеки і приватності дитини в онлайновому середовищі та налагодження співробітництва у залі зібрались представники, держави, бізнесу і громадянського суспільства.

З вітальним словом до учасників звернувся Старинець Олександр, завідувач секретаріату Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв’язку, який зазначив,  що вже 7 лютого 2017 року у Верховній Раді відзначатимуть тематичний ІТ-день, під час якого будуть розглянуті важливі для “оцифровування” України законопроекти, зокрема – № 4685 про електронні довірчі послуги, № 4159 про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж та №3549 про електронні комунікації.

Пазюк Андрій, голова правління ГО «Партнери цифрового правозахисту» представив законопроектну пропозицію про внесення змін до Законів України «Про захист персональних даних» та «Про електронну комерцію» з метою  захисту безпеки і приватності дитини онлайн, який гарантує права дітей на захист їх персональних даних, розширює можливості для безпечнішого користування послугами інформаційного суспільства, зокрема щодо блокування інформаційного змісту в мережі, що містить насильство по відношенню до дітей.

Опанасенко Олександр, заступник Голови Комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики наголосив на важливості доступу до Інтернету для реалізації прав і розвитку дитини, необхідності розвитку у дітей навичок і вмінь безпечного користування сучасними інформаційно-комунікаційними технологіями, покращення обізнаності з правами дитини, навчання комп’ютерній та медіаграмотності.

Черних Олена, координатор Національного комітету Дня безпечного Інтернету в Україні,  представили п’ять ключових повідомлень щодо формування безпечної поведінки дітей онлайн. Зокрема, вона зазначила на необхідності спільної співпраці всіх зацікавлених сторін задля безпечного і позитивного використання дітьми Інтернету з урахування вікових особливостей та потреб дитини. «Ми називаємо дітьми й новонароджену дитину, фото якої тільки що батьки завантажили у соціальні мережі, й дошкільника, який грається в ігри на планшеті,  й молодшого школяра, який цікавиться динозаврами, й підлітка, який цікавиться власним статевим розвитком, й студента 1 курсу. Все це діти – діти з різними потребами, які потребують відповідних до їх віку програм з формування безпечної поведінки онлайн», – наголосила Олена Черних.

Рикова Тетяна, представниця учнівського самоврядування школи №78 м. Києва у своєму виступі зазначила на важливості дитячої участі під час розробки та впровадження програм щодо безпечного Інтернету та поділилась власним досвідом роботи учнів старших класів з дітьми молодшої школи. Також Тетяна зазначила, що потрібно проводити більше роз’яснювальних заходів щодо інформування про використання персональних даних дітьми в Інтернеті.

Косик Вікторія, начальник відділу цифрової освіти ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН України у своєму виступі зазначила, що розміщення інформації про дітей на сайтах загальноосвітніх навчальних закладів потребує пильної уваги з огляду на дотримання прав дітей. «Чи є, наприклад, класні журнали доступними тільки для дітей та їх батьків, чи їх можна передивитися у будь-якому куті світу?», – такі та інші питання можуть допомогти замислитися над дотриманням прав дитини онлайн.

Кривуляк Альона,  координаторка Національної дитячої «гарячої лінії» громадської організації «Ла Страда-Україна» зазначила, що кількість дітей, які телефонують на дитячу «гарячу лінію» з питань кібербулінгу, секстингу у 2016 році значно збільшилась порівняно з минулими роками.

Зезюліна Катерина, координатор Руху проти мови ненависті в Україні у своєму виступі зазначила, що  на законодавчому рівні необхідно закріпити поняття «мова ненависті», «кібербулінг», «злочин на ґрунті ненависті» та розробити механізми захисту задля протидії мові ненависті та злочинам на ґрунті ненависті.

Гриньків Олександра з громадської організації «Інформаційно-правовий центр «Права людини» (Тернопіль) наголосила, що робота з формування безпечної поведінки дітей в Інтернеті має бути систематизована, побудована на довірливих відносинах між батьками та дітьми.

Найдьонова Любов, заступник директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України у своїй презентації »Психологічні ризики Інтернету очима старшокласників і головний шлях убезпечення інтернет-практик дітей та підлітків» повідомила про зацікавленість дітей у проведенні досліджень, пов’язаних з використанням Інтернету.

Стойка Отто, головний лікар Київського міського центру здоров’я також зазначив на тому, що батьки та діти частіше мають спілкуватися та обмінюватися думками щодо використання Інтернету, зокрема соціальних мереж. Письмак Лариса, соціальний педагог Київського міського центру практичної психології і соціальної роботи також зазначила, що вкрай        необхідною є робота з батьками підлітків, які допоможуть безпечно використовувати Інтернет.

Наталія Беца, національний спеціаліст проектів у сфері верховенства права і прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні зазначила на тісній співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та виразила зацікавленість у співпраці з учасниками круглого столу щодо просування освіти в галузі прав людини.

Виступи спікерів надали можливість для відкритої дискусії щодо питань безпеки дітей онлайн та необхідних шляхів для сприяння безпечному та позитивному використанню Інтернету дітьми. Однією з ідей стала ініціатива Світлани Гаєвої щодо проведення подібного круглого столу на базі школи №78 м. Києва із залученням дитячого колективу для більш детального обговорення, розробки практичних рекомендацій та заходів щодо безпечного користування дітьми Інтернетом.

Рекомендації учасників круглого столу можна завантажити тут